Alla kategorier
Så här räknar vi
Här kan du se tre exempel på hur vi räknar för att veta hur mycket du kommer att få utbetalt för din vara.
-
Din vara säljs för 450 kr
Om en av dina varor säljs för 450 kr, är din andel 60% av försäljningspriset, minus annonsavgiften på 19kr.
60% av 450 kr = 270 kr
270 kr - 19 kr = 251 kr
Din utbetalning: 251 kr -
Din vara säljs för 850 kr
Om en av dina varor säljs för 850 kr, är din andel 60% av försäljningspriset upp till 500 kr och 70% av det belopp som överstiger 500 kr upp till 1000kr, i detta fall 350 kr, minus annonsavgiften på 19kr.
60% av 500 kr = 300 kr
70% av 350 kr = 245 kr
300 kr + 245 kr = 545 kr
545 kr - 19 kr = 526 kr
Din utbetalning: 526 kr -
Din vara säljs för 1250 kr
Om en av dina varor säljs för 1250 kr, är din andel 60% av försäljningspriset upp till 500 kr, 70% av det belopp som överstiger 500 kr upp till 1000 kr och 80% av det belopp som överstiger 1000 kr, i detta fall 250 kr, minus annonsavgiften på 19kr.
60% av 500 kr = 300 kr
70% av 500 kr = 350 kr
80% av 250 kr = 200 kr
300 kr + 350 kr + 200 kr = 850 kr
850 kr - 19 kr = 831 kr
Din utbetalning: 831 kr